Svatba neboli sňatek je slavnostní vznik manželství. Z pohledu ženy se nazývá vdavky, pro muže ženitba. Slovo ze základu svatý (z praslov. *svętъ mocný, silný) naznačuje, že jde o obřad vzájemného potvrzení a zveřejnění silného vztahu, svazku.
Samotné svatbě předchází nejdříve přípravy:
Dříve probíhalo loučení se svobodou v domě nevěsty i ženicha. Říkalo se mu "rámusivý večer," který probíhal večer před svatbou a sloužil k vyhánění zlých duchů. Dnes se chodí oba partneři rozloučit se svobodou aspoň týden před svatbou a ještě k tomu každý zvlášť se svými přáteli do oblíbených restaurací, diskoték, hospod apod.
Tradice svatebních šatů se zas tolik nezměnila. Měly by být bílé jako symbol panenství a čistoty. Bílá barva byla až do 16. století považovaná za barvu smutku! Místo ní se tedy na nevěstiny šaty používala žlutá nebo také červená. Bílé svatební šaty se staly tradicí až v roce 1840, kdy si je na svatbu oblékla anglická královna Viktorie.
Nevěsta si svatební šaty před svým nastávajícím schovává, neboť vznikla pověra, že pokud ženich uvidí svatební šaty ještě před svatebním dnem, stane se velké neštěstí. Stejně tak by si nevěsta neměla své šaty sama šít, jinak si tím "zašívá cestu ke štěstí." Dnes si nevěsty šaty většinou nechají ušít na zakázku nebo půjčují.
Do konce 1.republiky zdobil nevěstu myrtový věneček se závojem. Závoj značil podřízenost ženichovi, jako svému manželovi, a do poslední chvíle měl skrývat panenskou cudnost dívky. Z tohoto důvodu se závoj odnímá až na konci svatebního obřadu před prvním polibkem novomanželů.
Traduje se, že by nevěsta měla mít ve svatební den oblečeno něco nového, starého, vypůjčeného, modrého a darovaného.
1. nová - symbol nového začátku
2. stará - symbol zachování rodinné tradice nebo jako symbol konce starého života (nevěsta by se měla vyvarovat pravých perel, které symbolizují slzy
3. půjčená - od veselého a šťastného člověka nebo od šťastné provdané ženy, která jí tím přinese kousek štěstí
4. modrá - symbol věrnosti, lásky a dlouhého života; nejčastějí to bývá podvazek
5. darovaná - někdy je tato tradice nahrazována vložením stříbrné mince do střevíčku jako symbol hojnosti a blahobytu
Družičky by měly být svobodné dívky, které doprovází nevěstu na obřad v co nejvíce podobných šatech, aby zmátly zlé duchy. Stejně tak se měli oblékat mládenci s ženichem. Družičky a mládenci tím brali síly zlých duchů na sebe a novomanželům nic nekazilo svatební den a společné štěstí. V minulosti měla družba významnou obřadní funkci. Dnes tuto úlohu převzali svatební svědci. Je to člověk určený k obveselování ostatních, proto je dobré volit někoho blízkého, ale zároveň vtipného, výřečného a organizačně schopného.